Мэдээ мэдээлэл (344/368)

Баяр наадмыг нээж Сүхбаатар аймгийн Засаг дарга Ж.Эрдэнэбаатар хэлсэн үгэндээ: Аймаг орон нутгийхаа хөгжил дэвшилийн төлөө хөрөнгө оруулалтанд шаардагдах бүх эх үүсвэрийг бүрэн дайчилах, төсвийн хөрөнгийн үр ашигтай, уул уурхайгаас орох орлогыг ард иргэдэд өгөөжтэй, хүртээмжтэй хүргэх, чанар үр дүнг дээшлүүлэх замаар боломжит бүх хувилбарыг хуулийн хүрээнд бий болгон ажиллаж байна. Аймгийнхаа иргэдийг ажилтай, орлоготой болгох зорилтын хүрээнд Иргэдийн амьжиргааны түвшинг дээшлүүлэх хөдөлмөр эрхлэлтийг нэмэгдүүлэхэд чиглэсэн бодлого, арга хэмжээг төрийн болон хувийн хэвшлийн аж ахуйн нэгж, байгууллага, иргэдтэй хамтран амжилттай хэрэгжүүлсэний үр дүнд 2019 оны эхний хагас жилийн байдлаар аймгийн хэмжээнд 346 шинэ ажлын байр бий боллоо. гэдгийг онцоллоо.

Баяр наадмыг нээлт арга хэмжээ урлагийн тоглолт шинэлэг, өвөрмөц дүр төрхтэй болсонд ард иргэд талархалтай хандаж байлаа. МУ-ын Ардын жүжигчин Ш.Чимэдцэеэ хүрэлцэн ирж ая дуугаа өргөсөн юм.

Баяр наадам өглөө 6 цагт Хурдан азарганы уралдаанаар эхэллээ.

АЗАРГА 
1. Сүхбаатар аймгийн Баяндэлгэр сумын уяач Бат-Эрдэнийн Дамдинсүрэнгийн зээрд азарга түрүүллээ.2. Халзан сум ААУ Ганхуягийн Ганбаяр хээр аман хүзүүнд хурдаллаа/Асгат суманд айрагдсан/3.Онгон сумын уяач Сүхбаатарын Эрдэнэбаатар бор
4. Дарьганга сумын уяач Цэвэгсүрэнгийн Өлзийбаатарын хүрэн5. БУ сумын уяач Бэхбатын Баясгалангийн Бор азарга тус тус хурдал наадамчин олныг баясгалаа.

СОЁОЛОН
1. Дорнод аймгийн Хэрлэн сумын уяач Сэлэнгэсайханы Галтын Хээр соёолон түрүүллээ.
2. Асгат сумын уяач Магсарын Сүх-Очирын хонгор аман хүзүүнд хурдаллаа
3.Халзан сум ААУ Ухна Гансүх халтар 
4. Уулбаян сумын уяач Амарсанаагийн Шагжаа хүрэн
5. БУ сумын уяач Гомбосүрэгийн Сүхбаатарын хонгор

ДААГА
1. Сүхбаатар аймгийн Эрдэнэцагаан сумын уяач Одсүрэнгийн Ганбаатарын хээр даага түрүүллээ.
2. Сүхбаатар сумын уяач Лосолын Батхуяг халиун даага аман хүзүүнд хурдаллаа
3.Дарьганга сум ААУ Мижиддоржийн Амгалан /Талын агуйн/ Халиун
4.Баяндэлгэр сумын уяач Жаргалын Даваадоржийн бор
5.Эрдэнэцагаан сумын уяач Амгаланбаатарын Мөнх-Эрдэнийн хүрэн даага

НАС-115
1. Сүхбаатар аймгийн Уулбаян сумын уяач Ч.Амарсанаагийн Шагжаагийн хонгор морь түрүүллээ.
2. Сүхбаатар сумын уяач Жигжидын Хоролбаатарын халиун морь аман хүзүүнд хурдаллаа
3.БУ сумын уяач Жүгдэрийн Батзоригийн буудан морь
4Дарьганга сумын уяач ААУ Чулуунбаатарын Төмөрбаатарын халтар
5.Асгат сум ААУ Дугаржавын Баяраагийн хээр морь

1. Сүхбаатар аймгийн БУ сумын уяач Аюубазарын Баттөрийн хүрэн халзан үрээ түрүүллээ.
2. Онгон сумын харъяат МУ-ын харцага Шарын Мөнгөнбаатарын хүрэн аман хүзүүнд хурдаллаа
3.Халзан сумын уяач Цэндийн Одсүрэнгийн саарал 
4.Халзан сумын уяач Даваасүрэнгийн Мөнх-Эрдэнийн саарал 
5.Халзан сумын уяач Мөнхсүрэнгийн Бямбасүрэнгийн хээр

ШҮДЛЭН-98
Сүхбаатар аймгийн Халзан сумын уяач Ганхуягийн Гантөгсийн хээр үрээ түрүү магнай боллоо.
2. Сүхбаатар аймгийн Сүхбаатар сумын уяач Хоролбаатарын Тольгэрэл уясан Лутын Аюурзанын хүрэн
3. Сүхбаатар аймгийн Баруун-Урт сумын уяач Ухнайн Ганболдын хүрэн
4. Сүхбаатар аймгийн Халзан сумын уяач Дамдинжавын Бэгзсүрэнгийн хээр
5. Сүхбаатар аймгийн Дарьганга сумын уяач Жамцын Галиндэвийн хонгор шүдлэн тус тус хурдалж наадамчин түмнийг баясгалаа.

Аймгийн баяр наадмын шагайн харвааны тэмцээнд байр эзэлсэн тамирчид тодорлоо.
Ахмадын цуваа харваа
1-р байр: Монгол улсын хүндэт харваач, аймгийн гоц мэргэн Цогоо
2-р байр: Баруун-Урт сумын харваач Гантөмөр
3-р байр: Аймгийн гоц мэргэн Дамбасүрэн
Хүүхдийн цуваа харваа
1-р байр: Хэнтий аймгийн харваач Цэрэнпунцаг
2-р байр: Баруун-Урт сумын 4-р сургуулийн харваач Мөнх-Амьдрал
3-р байр: Мөнххаан сумын харваач Эрдэнэсүх
Насанд хүрэгчид 
1-р байр: Уулбаян сумын харваач, Монгол Улсын мэргэн Гантөмөр
2-р байр: Хэнтий аймгийн харваач Энхжаргал
3-р байр: Баруун-Урт сумын 2-р сургуулийн харваач, аймгийн гоц мэргэн Л.Ганхуяг
Багийн харваа
1-р байр: Төмөрпүрэв ахлагчтай Хэнтий аймгийн баг
2-р байр: Энхбаатар ахлагчтай Уулбаян сумын баг
3-р байр: Отгонбаяр ахлагчтай Авто тээврийн баг